Peter Longerich „Hitler. Biografia”

fot. Maciej Januchowski

W audycji Weekend z dobrą książką rzadko zdarzają się książki o tematyce historycznej, a to głównie dlatego, że ten rodzaj wydawnictw zawsze wydaje mi się skierowany do wąskiej grupy odbiorców. Jednak kiedy wydawnictwo Prószyńki i spółka zaproponowało książkę „Hitler. Biografia” pomysłem, że może ona kogoś zainteresować, szczególnie fana historii lub biografii różnych osób.

 

Tyran, psychopata, wykonawca „programu” ideologii rasowej czy charyzmatyczny wódz? Każde pokolenie kreśli inny wizerunek Hitlera, na nowo stawiając pytania o współodpowiedzialność Niemców za jego reżim. Peter Longerich, renomowany historyk nazizmu, w swojej nowej, obszernej biografii ukazuje nam dyktatora osobiście ingerującego w rozmaite sfery polityki – znacznie intensywniej i aktywniej, niż dotychczas sądzono. Mamy tu nowe spojrzenie na rządy Hitlera i jego rolę w dziejach narodowego socjalizmu.

Niniejsza biografia stawia osobę Hitlera i jego poczynania w centrum dziejów narodowego socjalizmu. Polityka zagraniczna, operacje militarne, terror i masowe morderstwa, stosunek do Kościołów, sprawy kulturalne, a także codzienne życie Niemców – w każdej z tych dziedzin kierownicza aktywność Hitlera sięgała bardzo szczegółowych kwestii. Systematycznie rozbijał on te struktury władzy, które stały mu na drodze, zamiast nich tworząc wodzowską dyktaturę – aż osiągnął władzę tak ogromną, że nie był już zdany na aprobatę społeczeństwa. Peter Longerich pokazuje nam, że za prawdziwe, wewnętrzne spoiwo Trzeciej Rzeszy można uznać dopiero współdziałanie tych sił, które poruszały Hitlerem, z tymi, które on sam wprawił w ruch.

 

Książka jest potężnym tomiskiem, zatem i wiedzy, patrząc choćby na ilość przypisów i źródeł na których oparł się autor daje olbrzymi zastrzyk wiedzy.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz