Marcin Wójcik „Celibat. Opowieść o miłości i pożądaniu” (recenzja)

fot. Maciej Januchowski

Celibat. Opowieść o miłości i pożądaniu” Marcina Wójcika to kolejna dziś prezentowana książka. Nie będę ukrywał, że jest to jednak z tych, które chciałem przeczytać w tym roku i kiedy tylko zobaczyłem, że została wydana od razu zwróciłem się do wydawnictwa Agora z zamówieniem dla siebie i słuchaczy audycji.

W książce zostały zawarte doświadczenia osób duchownych o różnej orientacji, o różnym wieku i różnych doświadczeniach. Dowiadujemy się z niej m.in. o tym, że w seminariach seksualność jest tematem tabu. Kandydaci na księży nie mają zajęć na ten temat. Emocje i popędy mają być tłumione nieustającą modlitwą. To też historie księży, którzy nie przestrzegają celibatu, którzy wiążą się z kobietami lub mężczyznami i prowadzą podwójne życie lub odchodzą ze stanu duchownego by założyć rodziny. Wypowiadający się w książce księża do celibatu podchodzą w różny sposób. Dla jednych uprawianie seksu nie jest jego łamaniem, inni z kolei twierdzą, że jest. Jedni są jego zwolennikami, drudzy uważają go za zbędny. W niewielkim stopniu są poruszane sprawy związane z wykorzystywaniem i molestowaniem seksualnym nieletnich. Głównie w aspekcie milczenia i tuszowania tych spraw.

Książkę polecam nie dlatego, że jest to w pewnym sensie temat kontrowersyjny. Polecam, bo została w niej ukazana walka wewnętrzna bohaterów pomiędzy powołaniem do życia w kapłaństwie, a tym do życia w związku. Nie jest to łatwa walka, kiedy jedni wybierają półśrodki czyli noszą sutannę, a na plebanii lub w bliskiej okolicy mają swoje rodziny, w których nierzadko maja potomstwo.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz