Karolina Wilczyńska „Wędrowne ptaki” (recenzja)

fot. Maciej Januchowski

To książka zdecydowanie dla kobiet. Karolina Wilczyńska z nową powieścią obyczajową wprowadza nas w świat, w którym przypadek może prowadzić przynajmniej do ciekawej znajomości osób, które mieszkają w tym samym bloku.

Oto fabuła powieści:

Malwina nigdy nie czuła się tak samotna. Nagła śmierć ojca, problemy z matką i konieczność stawienia czoła niespodziewanym wyzwaniom przewracają jej świat do góry nogami. Na szczęście każdy medal ma dwie strony – życiowe zmiany to także okazja do poznania samej siebie. Wkrótce mieszkanka bloku przy ulicy Kwiatowej przekona się, co tak naprawdę jest dla niej ważne i czy w trudnych chwilach może liczyć na przyjaciół. Czy uda jej się pokonać problemy i zawirowania? Czy odnajdzie się w nowej życiowej roli?

Opowieść łączy losy czterech kobiet, które mieszkają w jednym bloku. Gdyby nie awaria, która łączy ich losy mogłyby nigdy nie odkryć, że mogą stanowić świetny zespół przyjaciółek. A tak mogłyby się codziennie mijać i nigdy nie zamienić ze sobą słowa. Stało się jednak inaczej. Sympatia okazała się na tyle silna, że jedna na pozostałych może polegać. A to może się przydać niebawem.

Co do fabuły stworzonej przez autorkę to nie będzie może ona zaskakująca, jednak niewątpliwie was wzruszy. Ciekawie zostało natomiast ułożone to, że cztery bardzo od siebie różne kobiety mogą zostać tak dobrymi przyjaciółkami. Szczególnie patrząc na różnice charakterów, gustów czy filozofię życia.

Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. Bohater zwraca się bezpośrednio do nas czytelników. Wiem, że niektórzy mogą nie lubić takiej formy, jednak trzeba pamiętać, że dzięki niej jesteśmy bliżej wydarzeń, sytuacji czy myśli. Akurat w tym przypadku stwierdzić mogę, że w ten sposób poprowadzona narracja włącza nas do grona przyjaciółek. Przez to czytelnik staje się piątą osobą w tym gronie. Wartym podkreślenia jest również fakt, że każda z czterech przyjaciółek opowiada o swojej historii, choć o tych samych wydarzeniach. Mamy zatem ich opis z różnych perspektyw.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz