Gabriela Gargaś „Taka jak ty” (recenzja)

fot. Maciej Januchowski (januchowski.pl)

Miłość, przyjaźń, cierpienie, choroba, walka, szczęście, poczucie winy… w książce „Taka jak ty” znajdziecie sporą dawkę skrajnych uczuć. Ale będzie to prawdziwy opis życia wielu z Was.

Sięgając po książkę „Taka jak ty” miałem pewne obawy. Kolejna pozycja dla kobiet i o kobietach. Jak facet ma odnaleźć w niej sens? – pomyślałem. Na dodatek ta recenzja miała ukazać się w audycji „Weekend z dobrą książką” jeszcze w Radiu Gniezno, w pierwszym tygodniu kwietnia. Życie jednak miało dla mnie inny scenariusz. Choć audycja była gotowa, to nie zdążyłem jej zrealizować, bo dzień przed emisją postanowiłem odejść ze wspomnianej rozgłośni i przejść do innej. Oczywiście „Weekend z dobrą książką” jest moją autorską audycją, więc zabieram ją ze sobą. I nigdy bym się nie spodziewał, że akurat w tym czasie życie bohaterek „Takiej jak ty” będzie dla mnie tak wartościowe i pokazujące co jest ważne, a o co należy walczyć.

Gabriela Gargaś zabiera nas w niezwykłą podróż nie tylko po świecie kobiecych zmagań, ale i dzieciństwa. Ten powrót do dziecięcych zabaw przy trzepaku jest wspaniały. Ile tam spędziliśmy czasu z rówieśnikami. Ile historii powstało. Do czasów, w których nie potrzebne były elektroniczne gadżety by spędzić wyjątkowo czas. Z resztą smartfonów czy tabletów wtedy nie było, więc i zabawy na świeżym powietrzu były bardziej pociągające niż siedzenie przed telewizorem w domu. To jednak tylko część z tego co oferuje w książce „Taka jak ty” Gargaś.

Jakie problemy, rozterki, wyzwania napotyka na swojej drodze kobieta – to kolejny, ważny aspekt powieści. Bohaterkami są dwie przyjaciółki: Mariona i Karolina. Pierwsza zaangażowana w rodzinę, druga to singielka czerpiąca z życia pełnymi garściami. Jednak każda z nich ma swoje bolączki, z którymi musi się zmierzyć. Gabriela Gargaś skutecznie wywraca ich życie do góry nogami, dzięki czemu bohaterki książki stają się bliższe czytelniczkom. Jednocześnie pokazują one, że każdy problem jest wartościową lekcją wnoszącą do życia nowe doświadczenia. Przecież po każdej burzy wychodzi słońce. Czyż nie?

Autorka „Takiej jak ty” pokazuje odbiorcom powieści, że każdy jest wyjątkowy, ważny, szczególny. To jak inni będą o nas myśleć i czy będą nas szanować zaczyna się najpierw w naszej głowie. W prostej i nieco przewidywalnej fabule Gargaś motywuje czytelniczki, by budowanie swojej wartości rozpoczęły od uwierzenia w to, że są wartościowe, wyjątkowe, niepowtarzalne, że poradzą sobie z każdą przeciwnością. Buduje też nadzieję na to, że będzie lepiej, choć niekoniecznie łatwiej. W książce nie brak życiowej mądrości autorki, realistycznych opisów i pokazywania tego, co naprawdę jest w życiu ważne. Pogratulować Gabrieli Gargaś należy również umieszczenia tak wielu emocji na tych nieco ponad 440 stronach. Szczególnie, że sporo z nich to skrajności. Mimo tego zachowała prosty i lekki język, co sprawia, że książkę dobrze się czyta nawet późną porą po ciężkim dniu.

„Taka jak ty” to opowieść o zwykłych kobietach, które żyją wśród nas, które mijamy każdego dnia na ulicy, w pracy, w sklepie. To też historia o miłości, przyjaźni, walce, chorobie i cierpieniu. Choć spośród morza łez można z niej wyciągnąć sporą dawkę motywacji i życiowej mądrości.

 

Darmowy fragment do przeczytania TUTAJ

Książka „Taka jak ty” ukazała się nakładem wydawnictwa FILIA.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz