Joanna Tekieli „Rok w Pensjonacie Leśna Ostoja”

fot. Maciej Januchowski

W niedawno wyremontowanym pensjonacie Leśna Ostoja sezon trwa cały rok. Oddelegowani przez szefa pracownicy Konsultraku, muszą kolejno opiekować się hotelikiem i jego gośćmi. Niektórzy z nich traktują to zadanie z entuzjazmem, inni ze złością, a jeszcze inni wiążą z nim duże nadzieje. Jedno jest pewne: każde z nich wyjedzie z uroczego Drzewia bogatsze o nowe doświadczenia, niezwykłe wspomnienia i… wiedzę o sobie.

Z tego co pamiętam jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Joanny Tekieli. Uważam je za bardzo udane. Dlaczego? Otóż od pierwszych stron w książkę „Rok w Pensjonacie Leśna Ostoja” wpada się całkowicie. Jest to lekka i przyjemna lektura z dużą ilością humoru. Bohaterowie prezentują przekrój społeczeństwa. Znajdziemy tu zarówno prostych wieśniaków, ludzi klasy średniej, osoby duchowne, aż po ludzi z tak zwanych wyższych sfer.

Z drugiej strony to też historie poważniejszych problemów. Tu akurat zmaga się z nimi Justyna, jedna z bohaterek, która związana jest z Pensjonatem Leśna Ostoja”. To ona koordynowała prace przy jego powstawaniu. Natomiast jej problemem będzie Eryk. Nowy sąsiad, który mieszka piętro wyżej. Właściwie problem związany z mężczyzną jest nieco bardziej złożony, bo dotyczy chorobliwej i urojonej miłości. Niestety to jedyny bohater, w którego głowę nie możemy bezpośrednio wniknąć. Autorka nie umieściła narracji z jego punktu widzenia. Szkoda, bo mogłoby nam to pokazać jego sposób myślenia i „zakochiwania się” w Justynie.

Warto pochwalić również autorkę za opisy przyrody. Nie są one zbyt długie. Są idealne, a jednocześnie niezwykle oddają piękno krajobrazu. Zarówno one jak i opisane przygody bohaterów są realistyczne. Łatwo można uwierzyć, że coś takiego mogło się wydarzyć, szczególnie kiedy okraszone zostało to dość duża dawką humoru. No dobrze, może jeden element jest nie do przyjęcia jako realistyczny. Chodzi o delegowanie pracowników, by przez miesiąc zarządzali pensjonatem. Faktycznie w ten element trudno uwierzyć, nawet jeżeli lekko przymkniemy oczy.

Książka „Rok w Pensjonacie Leśna Ostoja” jest drugim tomem serii. Na szczęście nie jest bezpośrednie kontynuacją poprzedniego, przez co ktoś, kto nie jest zaznajomiony z pierwsza częścią może spokojnie czytać drugą. Jednak uważam, że jeżeli polubicie tom drugi, to po pierwszy sięgniecie z przyjemnością choćby z ciekawości.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz