Tatiana Mindewicz – Puacz „Miłość. I co dalej?” (recenzja)

fot. Maciej Januchowski

To książka, która może być dla Was drogowskazem w momencie, kiedy w Waszym związku coś zaczyna się psuć na tyle, że nie widzicie rozwiązania. Ten impas, w którym znajdują się dwie osoby zazwyczaj jest do pokonania, jednak są pewne warunki. O przykładowych wyjściach z takich sytuacji pisze w swojej książce Tatiana.

Autorka porusza w książce tematy związane z samotnością w związku, dlaczego rozmowy z czasem przeradzają się w bitwy czy skąd poczucie żalu i niezrozumienia w relacji z ukochaną osobą lub jak to się dzieje, że zamiast odczuwać radość, dopada nas bezradność lub lęk? Tatiana Mindewicz – Puacz nie daje jednak gotowych do zastosowania jeden do jednego odpowiedzi. Ona raczej pokazuje na konkretnych przykładach to, że praca nad związkiem jest dobrą drogą do tego, by osoby tworzące związek czuły się z nim szczęśliwie. Jednak nie zawsze pozostanie w związku jest najlepszym rozwiązaniem impasu. Czasem rozstanie jest równie dobre. Bez wątpienia jednak, zdaniem autorki, to obie strony muszą chcieć poprawy.

W tej książce Tatiana nieco więcej miejsca poświęciła również mężczyznom. Opisała ich emocji, odczucia i uczucia. Choć nie da się ukryć, ze to głównie kobiety są bohaterkami tego, co wydarza się w książce. To one rozpoczynają drogę związaną z pracą nad związkiem i to one w jakiś sposób prowadzą tę terapię.

Wielkimi zaletami tej i poprzedniej książki Tatiany Mindewicz – Puacz są opowiedziane historie zaczerpnięte z życia od prawdziwych ludzi. Być może właśnie dlatego łatwo odnaleźć w nich siebie. Jednak co ważne, tymi historiami można się inspirować lub zobaczyć swoją potencjalną drogę ku lepszemu. Bez wsparcia osoby kompetentnej praca nad związkiem może nie przynieść takich samych rezultatów.

Tatiana w swojej książce pokazuje miłość bez tak zwanych „różowych okularów”. Ten czas, kiedy jesteśmy gotowi tak łatwo ignorować pewne zachowania czy odczucia związane z drugą osobą. Kiedy musimy je zaakceptować lub kiedy budzą w nas pewien niepokój. To, co podkreśla autorka w książce, to to, że zmiany zachodzące w związku nie zdarzają się z dnia na dzień. To proces, na który może składać się kilka rzeczy. To od nas zależy kiedy to niebezpieczeństwo zauważymy i kiedy podejmiemy próbę jego ratowania.

Miłość. I co dalej?” to książka napisana lekkim językiem, choć porusza trudne tematy. Pokazuje ona, że w nawet z pozoru dobrych małżeństwach, w cieniu może kryć się nieszczęście. Tatiana Mindewicz – Pucz zawarła w książce wiele myśli, które mogą być motywacją każdego dnia dla każdej ze stron związku, a część z nich została wydzielona na oddzielnej stronie, by łatwiej było je znaleźć i zapamiętać. A wśród tych myśli jest m.in. ta „Szczęśliwy związek tworzą ludzie, którzy potrafią być szczęśliwi. Wiedzą, jak korzystać ze źródła mocy, którym może być życie z ukochaną osobą. Potrafią nie tylko z niego pić, ale i je napełniać.”.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tatiana Mindewicz – Puacz o nowej książce i nowych wyzwaniach

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz