Agnieszka Olejnik „Szukam właśnie Ciebie” (recenzja)

Fot. Maciej Januchowski

Ona i on. Dwoje samotnych ludzi, których nie oszczędzał los. Czy mogą jeszcze znaleźć szczęście? Czy będą umieli ocalić kruchą bliskość, która narodzi się między nimi? Szanse na to są spore, jednak odpowiedzi najlepiej szukać w treści książki.

Szukam właśnie Ciebie” to powieść o miłości, która nie spada jak grom z jasnego nieba, lecz rodzi się powoli. Olga, czyli jedna głównych postaci książki nie miała łatwego życia. Miała ojca, który odszedł i matkę która zmarła. Kiedy wyszła z domu dziecka przejęła opiekę nad swoim młodszym bratem Kubą. Miała też partnera, który miał żonę.

Sama powieść została podzielona jakby na trzy części, a każda z nich w większym stopniu dotyczy jednego z bohaterów czyli Olgi, Kuby i Oskara. Dla tych, którzy znają twórczość Agnieszki Olejnik trudna historia w połączeniu z wielkim uczuciem to chleb powszedni. Autorka takie powiązania chyba najlepiej czuje. Na papierze wychodzi jej to bardzo dobrze, stąd też moje podejrzenia.

Bez wątpienia Agnieszka Olejnik przyłożyła się do zbudowania historii i bohaterów. Nie są oni jakimiś pionkami, które można przestawiać na planszy. Autorka w sposób jednoznaczny nakreśliła ich rolę i pozycję. Choć dla wielu historia może wydawać się powtórką innych, w których z wielkiego nieszczęścia rodzi się coś dobrego, to jednak nie stawiałbym od razu tak mocnych tez. To, że początek i koniec tej historii może być powieleniem schematu, nie oznacza, że droga do szczęśliwego finału jest tak oczywista i łatwa do odgadnięcia.

Szukam właśnie Ciebie” to książka, dzięki której spędzicie przynajmniej kilka przyjemnych godzin na czytaniu. Za to, za co lubię książki Agnieszki Olejnik to bez wątpienia ten okres kiedy bohater w trudnej sytuacji zyskuje nadzieję. Jej bohaterowie są realnymi postaciami, a nawet czasem przypominają naszych bliskich czy znajomych. Autorka często właśnie trafia w ten sposób do czytelników, przez opowiadanie znanych nam historii. To co jest nam znane, a w pewien sposób i bliskie częściej akceptujemy. Być może w tym tkwi sukces Agnieszki Olejnik. Opowiada historie, które nas dotykają.

Podcast tej audycji: Weekend z dobrą książką – wydanie z 05/08/2018

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz