Manula Kunicka „Koniec i początek” (audio)

fot. Maciej Januchowski

Książka Manuli Kalickiej to wzruszająca historia o życiu w trudnych czasach tworzącego się na nowo porządku, gdzie przyjaźń jest ponadczasowa, stała i prawdziwa. To opowieść o walce z przeciwnościami losu, pogodzeniu się z własnym pochodzeniem i historiami rodzinnymi.

Koniec i początek” to pierwsza od lat tak dobrze udokumentowana polska popularna powieść historyczna. Przedstawia świat oglądany przez pryzmat losów trzech kobiet pochodzących z różnych warstw społecznych. Irenki Góreckiej, tancerki kabaretowej, Zosi Nowak, która ukrywa i żydowskie nazwisko, i żydowską tożsamość oraz Helenki Jankowskiej, pochodzącej z małej kieleckiej wsi, gdzie przeżyła, nie tylko związaną z wojną, gehennę.

Powieść pokazuje spektrum losów Polaków po powstaniu i w powojennej Warszawie. Bohaterowie podnoszą się z okupacyjnych traum, porządkują życie i mierzą się z nowym, instalującym się w Polsce reżimem komunistycznym. Autorka dba o szczegóły i detal, od  do okupacyjnej niemieckiej pieczątki, fałszowanej przez bohaterki do autentycznych ogłoszeń z prasy powojennej. Nic nie jest tu czarne ani białe.

Autorka szukała realiów dotyczących codzienności okupacyjnej i powojennej w osiemdziesięciu paru pamiętnikach i dziennikach z tamtych czasów! Wszystko, co opisała, zdarzyło się naprawdę….

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz