Magdalena Niedźwiedzka „Opowieści z angielskiego dworu. Diana” (recenzja)

fot. Maciej Januchowski

Jest to druga część trylogii, w którym poznajemy miłosny trójkąt obecny w rodzinie królewskiej. Pierwszy tom poświęcony był księciu Karolowi. Tym razem bohaterką jest księżna Diana.

Akcja powieści osadzonej w sytuacji społeczno-politycznej Wielkiej Brytanii i Europy zaczyna się w latach siedemdziesiątych XX wieku, a kończy w roku 2005. Skupia się na życiu dwóch sławnych małżeństw, ale prezentuje też galerię nieprzeciętnych i wpływowych postaci z ich otoczenia. Ukazuje historię wielkich namiętności, rodzenie się i umieranie miłości, walkę o prawo do samostanowienia, a także starania o określenie swojej roli w świecie. Trylogia jest pierwszą próbą powieściowej fabularyzacji życia Diany, księżnej Walii, Camilli, obecnej księżnej Kornwalii, i księcia Karola. Swego rodzaju subiektywnym studium ich życia.

Bez wątpienia czytelnicy poznają dzięki całej trylogii relacje jakie łączyły ten miłosny trójkąt, choć czy miłosnym można go nazwać? W pewnie sposób tak, jednak dość szybko okazuje się, że Diana jest tym elementem, który przeszkadza w szczęściu Karola i Camilli. Zarówno pierwsza jak i druga część kręci się głównie wokół księcia Karola. To jemu Magdalena Niedźwiecka poświęca najwięcej uwagi.

Gdy świat dowiedział się o tym, że małżeństwo Diany i Karola nie jest tak piękne jakby mogło się wydawać, wszyscy wstrzymali oddech. Karol zakochany w swojej najlepszej przyjaciółce Camilli nie spodziewał się, że Diana odpłaci mu tak zwanym „pięknym za nadobne”. A jednak księżna nie pozwoliła na to, by stać się ofiarą. W drugiej części nie brakuje kłótni, emocji, rozstań czy powrotów zarówno z jednej jak i drugiej strony. Diana z jednej strony skrzywdzona przez męża, z drugiej uwielbiana przez ludzi media pokazana została również jako osoba wybuchowa.

Magdalena Niedźwiedzka w sposób interesujący opisuje losy członków królewskiej rodziny. Wplata z ten trójkąt również królową Elżbietę II i jej męża księcia Filipa, co daje zupełnie nowe, inne spojrzenie na losy i decyzje bohaterów. Co znajdzie się w ostatniej części trylogii tego jeszcze nie wiadomo, jednak jest pewne, że dużych emocji nadal nie zabraknie.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz