Łukasz Durajski „Co na to lekarz. Mity przenoszone drogą szeptaną”

fot. Maciej Januchowski

To nie obyczajówka czy kryminał, ale książka lekarza, który rozprawia się z mitami, które raczej naszemu zdrowiu nie pomogą. Rozprawia się w ciekawy i pozytywny sposób.

Niewiedza bywa zabójcza. Zwłaszcza w momencie, kiedy swoje zdrowie zawierzamy wyłącznie informacjom znalezionym online. Jesteśmy skłonni ufać niesprawdzonym metodom, byle uniknąć wizyty u specjalisty. Najnowsze badania potwierdzają, że większość Polaków (niemal 90%) informacje na temat zdrowia czerpie z internetu. Lekarz Łukasz Durajski bierze na warsztat najczęściej powtarzane i niebezpieczne mity medyczne, które wciąż żyją w świadomości pacjentów.

W książce padają odpowiedzi m.in. na pytania : Czy szczepionki są w pełni bezpieczne i w 100% skuteczne?
Czy dziecko powinno spać na poduszce?
Czy Wi-Fi wpływa na nasze zdrowie?
Czy halitoza to chwyt marketingowy?
Piwo i żurawina oczyszczają nerki?
Czy kawa wypłukuje składniki odżywcze?
Na pewno każdy z nas miał do czynienia przynajmniej z jednym z nich.

W dobie internetu wiedza ekspertów stawiana jest na równi z wiedzą pseudoekspertów, co stwarza wiele zagrożeń. Czy z usterką samochodu udajemy się do piekarza? A w sprawie zepsutego piekarnika dzwonimy do fryzjerki?

Książka „Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną” może być dla nas podporą w przypadku dyskusji wśród znajomych. Zawsze można komuś pokazać ją lub jej fragment mówiący o danym micie. Nie obyło się jednak bez wad. Jest w niej miks różnych tematów i tak naprawdę trudno powiedzieć dla kogo ona jest skierowana. Sporo jest m.in. treści dotyczących dzieci, kobiet w ciąży czy karmiących. Wiele z tych mitów znamy, jednak można się dowiedzieć o kilku dla nas nowych i ich rozwiązaniach. Co prawda z jednej strony autor nie zagłębia się w nie głęboko, ale z drugiej pojawiają się też specjalistyczne treści z dziedziny medycyny czy farmacji. Czyta się szybko, książka wydana jest świetnie, przyciąga oko.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz