Remigiusz Grzela „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” (recenzja)

fot. Maciej Januchowski

To długo wyczekiwany portret dwóch wielkich reporterek. Mowa o książce Remigiusza Grzeli „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”.

Dwie wyjątkowe kobiety, dwie silne osobowości, dwie wybitne dziennikarki. Odważne, bezkompromisowe, piekielnie pracowite. Teresa Torańska bardziej empatyczna – ostra, ale nieprzekraczająca norm; Oriana Fallaci bez skrupułów, w ocenie innych niemająca hamulców. Czasem mijały się na reporterskim szlaku, ale nigdy się nie spotkały.
Rozmawiały z reżyserami i aktorami historii, starały się ich zrozumieć, by pomóc swoim czytelnikom w lepszym pojmowaniu zjawisk i wydarzeń. Mimo to nie udało im się nas zmienić – nie wpływają na nas ani wstrząsające reportaże, ani wybitne powieści, choć stanowią aż nadto wyraziste memento. Zapominamy, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze i że pobłażliwość wobec nienawiści – również tej ukrywającej się w języku – prędzej czy później prowadzi do katastrofy.

Remigiusz Grzela przejechał tysiące kilometrów śladami Fallaci i Torańskiej, rozmawiał z ich najbliższymi przyjaciółmi, dotarł do nieznanych dokumentów. W ten sposób powstał brawurowy i głęboki portret dwóch wielkich dziennikarek i epoki, w której żyły i którą próbowały opisać.

Tę niezwykle czasochłonną pracę jaką wykonał Grzela jest widoczna na papierze – jeżeli tak można powiedzieć. Niezwykłe, ciekawe podejście do tematu, do osób i bohaterek. Autor zabiera nas w podróż, która dla wielu będzie niezwykłą pod względem miejsc i emocji.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz