Kazuo Ishiguro „Nie opuszczaj mnie”

Na pierwszy ogień z księgarni Virtualo.pl wybrałem „Nie opuszczaj mnie” tegorocznego noblisty w dziedzinie literatury Kazuo Ishiguro.

Zacznijmy od fabuły. Kathy, Ruth i Tommy uczą się w elitarnej szkole z internatem – idylicznym miejscu w sercu angielskiej prowincji. Nauczyciele kładą tu wielki nacisk na twórczość artystyczną i wszelkiego rodzaju kreatywność. Tym, co odróżnia tę szkołę od innych jest fakt, że żaden z uczniów nie wyjeżdża na ferie do rodziny. Życie w Halisham toczy się pozornie normalnym trybem: nawiązują się młodzieńcze przyjaźnie, pierwsze miłości, dochodzi do konfliktów między uczniami a nauczycielami. Stopniowo w wyniku przypadkowych napomknień i aluzji, wychodzi na jaw ponura, zarazem przerażająca tajemnica…

Z racji tego, że dostępny jest również audiobook, to posłuchamy teraz jego fragmentu.

 

Nie opuszczaj mnie” to smutna i nostalgiczna powieść. Jednak pojawia się w niej również groza, którą autor w odpowiedni sposób nam ją dozuje. Można powiedzieć, że powieść w pewnym momencie przeobraża się w thriller. Za wiele nie chciałbym zdradzać, by nie odbierać Wam przyjemności lektury. Świat stworzony przez Ishiguro to zderzenie sielanki z przerażającą prawdą. Bez wątpienia skłania do głębszych refleksji i tych Wam życzę.

 

Książkę w formie ebooka lub audiobooka możecie kupić TUTAJ.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz