Chris Cleave „Dzielnym będzie przebaczone” (recenzja)

fot. Weekend z dobrą książką

To propozycja dzięki której przenosimy się do czasu, kiedy wybucha II Wojna Światowa. Mary North odkłada ukończenie edukacji na później, przyjeżdża do siedziby War Office i zgłasza się na ochotnika, by służyć ojczyźnie. Bystra i odważna Mary jest przekonana, że będzie świetnym szpiegiem. Gdy, ku swojemu zaskoczeniu, zostaje nauczycielką, decyduje się walczyć z uprzedzeniami, by chronić dzieci, o których istnieniu społeczeństwo chętnie by zapomniało. Dziewczyna niedługo później poznaje Toma, który postanowił odpuścić sobie wojnę i Alistaira, który z kolei zgłosił się do wojska. Pomiędzy tym ostatnim a Mary rodzi się miłość. Wszyscy doskonale wiemy jak wyglądał ówczesny świat. Najprościej mówiąc – łatwo o chwile szczęścia w tamtym czasie nie było. Bohaterowie będą musieli zasmakować przemocy, namiętności, przyjaźni i zdrady. Dla dwójki z nich miłość będzie równie ważna co wojna. To bardzo trudne do pogodzenia.

Choć mój opis sugeruje raczej trudną lekturę, to wcale tak nie jest. Trudno ją określić mi jednym słowem. W książce „Dzielnym będzie przebaczone” historia bohaterów została opisana w sposób zabawny, ale i przejmujący. To co trzeba oddać autorowi, to nie tylko dobrze opisana część historyczna, ale przede wszystkim wpisana w nią fabuła miłości. Dzięki temu poza pokazaniem wielkiego tragizmu związanego z II Wojną Światową pokazana została też słabość ludzi, którzy pozwolili sobie na chwilę szczęścia. Używam słowa „słabość” w odniesieniu do realiów, a nie człowieczeństwa.

Z jednej strony Chris Cleave pokazuje w swojej książce słabość swoich bohaterów, a z drugiej ich wielką odwagę, siłę ducha i waleczność. Nie oszczędza im bólu, który czasami znoszą bardzo trudno. Ten miks uczuć powoduje, że ciężko jest się oderwać od fabuły. Niewątpliwie jest to jedna z lepszych książek osadzonych w czasie wojny i mówiąca jednocześnie o sile uczucia łączącego ze sobą ludzi, która pojawiła się w tym roku na polskim rynku wydawniczym. Uczucia na wielu płaszczyznach. Nie tylko miłości, ale i przyjaźni.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz