Ashley Woodfolk „Piękno, które pozostanie” (recenzja)

fot. Maciej Januchowski

„Piękno, które pozostanie” autorstwa Ashley Woodfolk, to książka która ukazała się nakładem wydawnictwa „We need YA”.

Autumn, Shay i Logan chodzą do tej samej szkoły. Wydaje się, że nic więcej ich nie łączy. Nic poza stratą i muzyką.​

Autumn od zawsze wiedziała, kim jest – utalentowaną artystką i lojalną przyjaciółką.

Shay definiowała siebie poprzez więź z siostrą bliźniaczką oraz swoją muzyczną pasję.

Logan z reguły zaczynał pisać piosenki o miłości, kiedy jego własne życie uczuciowe zaczynało odbiegać od ideału.

Kiedy jednak każde z nich dotknęła tragedia, muzyka nagle przestała im wystarczać. Teraz Logan nie może przestać oglądać vloga swojego zmarłego chłopaka. Gniew, żal i poczucie winy całkowicie go obezwładniają. Chłopak wie, że nic nie zdoła cofnąć przykrych słów, które kiedyś wypowiedział. Shay próbuje nie widzieć w sobie odbicia siostry, a pochłaniające ją mrok i ataki paniki stara się ukryć, imprezując z chłopakami na koncertach. Autumn zaś bez końca wysyła wiadomości do swojej najlepszej przyjaciółki, chociaż wie, że już nigdy nie dostanie od niej odpowiedzi.

Mimo wszelkich przeciwności losu, trójkę obcych sobie osób połączy muzyka jednego zespołu. ​Czy mimo wszystkich problemów znajdą coś, co zdoła ich ocalić? Czy muzyka jest wystarczającą siłą, by udowodnić tej trójce, że piękno nadal kwitnie w tych, którzy pozostali z nami?

To są kluczowe pytania w kwestii finału tej książki.

Czytając „Piękno, które pozostanie” zagłębiamy się w bardzo osobiste sprawy młodych ludzi. Na naszych oczach przeżywają swoją żałobę. Widzimy jak radzą sobie lub nie, ze stratą najbliższych.

Dużą rolę w tej historii odgrywa wiek bohaterów. Przecież są w miejscu, w którym nie myśli się o śmierci, a raczej bawi, czerpie z życia pełnymi garściami, planuje swoją najbliższą przyszłość. Śmierć jest czymś nierealnym, albo przynajmniej daleką przyszłością. Kiedy odchodzi dla nich ktoś bliski przeżywają wielki wstrząs, a każde ulubione miejsce, czynność, znajomi przypominają im na każdym kroku o osobie, którą stracili.

Niektóre z zachowań młodych ludzi mogą być dla czytelnika niezrozumiałe. Jednak czy w takiej sytuacji można oceniać te sytuacje? Czy każde zachowanie powinno być zrozumiałe, kiedy towarzyszą mu silne emocje i tęsknota.

Bez wątpienia to, co dzieje się w książce pokazuje również proces przemiany młodych ludzi, których życie gwałtowanie przerwała na chwilę, śmierć siostry, przyjaciółki czy osoby, którą kochali.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz