Ryszard Bugajski „Przesłuchanie”

fot. Maciej Januchowski

Drugą w tym wejściu książką jest „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego. Wydawnictwo zostało wznowione po latach i jednocześnie uzupełnione specjalny wstęp Ryszarda Bugajskiego, w którym ceniony reżyser i pisarz opisuje, jak powstał film i powieść Przesłuchanie.. Tak, to swego rodzaju scenariusz filmu, który został zekranizowany w 1982 roku.

Jest to poruszająca historia prostej, naiwnej dziewczyny, Toni, która z bardzo niejasnych powodów zostaje zatrzymana przez UB. Po absurdalnym oskarżeniu o bycie dywersantką, przyjdzie jej spędzić na Rakowieckiej pięć długich lat, podczas których walczyć będzie nie tylko o swoje życie, ale – przede wszystkim – o swoją godność.

Bardzo realistyczne opisy więziennej rzeczywistości oraz zbrodniczych metod, jakimi posługiwali się śledczy w czasach stalinizmu, przeplatają się z doskonałymi kreacjami psychologicznymi bohaterów. Autor pragnął pokazać historię człowieka miażdżonego przez ekstremalną ideologię tak prawdziwie, tak przekonująco, jak tylko się da. Człowieka słabego, ani dobrego, ani złego, który pozostanie, jakim jest – jednocześnie wspaniałym i potwornym.

Na podstawie tej książki, będącej przejmującym świadectwem tamtych czasów, powstał najważniejszy film w karierze Ryszarda Bugajskiego, uznany przez ówczesne władze za „najbardziej antykomunistyczny w historii PRL-u”.

To co pokazuje Bugajski w książce jest napisane lekkim językiem, choć lektura sama w sobie nie jest łatwa. To ze względu na jej charakter i losy głównej bohaterki. Warto też zwrócić uwagę na relacje pomiędzy ludźmi i to, że narracja w pewnym momencie prowadzona jest dwutorowo. Książka nie jest obszerna, bo ma zaledwie 190 stron, jednak ilość treści jaka jest w niej zawarta jest bardzo duża.

Na koniec dodam, że filmu nie widziałem, jednak chyba czas nadrobić tę zaległość i sprawdzić swoje wyobrażenie z wizją reżysera.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz