Małgorzata Rogala „Kopia doskonała” (recenzja)

Małgorzata Rogala książką „Kopia doskonała” rozpoczyna kolejny cykl wydawniczy. Ten będzie związany z Celiną Stefańską.

Dominika otrzymuje zlecenie wyjazdu do Lyonu w celu skopiowania jednego z obrazów. Po skończonej pracy obraz znika, a kopistka nie wraca do Polski. Gdy jej babcia otrzymuje zdjęcie wnuczki na tle słynnego lyońskiego muralu, jest przekonana, że to zakamuflowana wiadomość. Prosi o pomoc Celinę – początkującą prywatną detektyw.

Celina wie, że decydując się na pomoc,będzie zmuszona do walki ze swoimi fobiami i pokonania traumy, której doznała dwa lata wcześniej. Mimo to podąża śladami kopistki. Ciągle jednak ktoś jest o krok przed nią. Żeby tego było mało, śladem Celiny podąża pewien tajemniczy mężczyzna…

Pierwsza część tej serii pokazuje, że Małgorzata Rogala nie pozostaje w jednym miejscu. Próbuje poszukiwać nowych form wyrazu, choć mogłaby poprzez swoje doświadczenie pozostać w wygodnym dla siebie punkcie. Jednak jest inaczej. Tym razem zgrabnie przechodzi do nowych form wyrazu, od tych mrocznych znanych z jej poprzednich książek do można by powiedzieć obyczajówki z elementami sensacji. W założeniach ma to być pięcioczęściowy cykl związany z zaginięciem dzieła sztuki. Główna bohaterka będzie walczyła z demonami przeszłości, które znajdują się w niej samej, aż zrozumie, że walka z samą sobą jest nieunikniona. Jednak będzie to konfrontacja oczyszczająca. Dzięki niej będzie silniejsza.

To, co warte podkreślenia, to to, że Rogala nadal zaskakuje swoich czytelników. Intryga, którą kreuje jest skomplikowana i czasem można odnieść wrażenie, że zbyt wiele w niej uproszczeń, jednak to wszystko składa się na większy sens. Fani tej pisarki mogą być mile zaskoczeni.

W zawiązku z tym, że „Kopia doskonała” została wydana również w firmie audiobooka mam dla Was jego fragment.

 

Książka została omówiona w audycji: Weekend z dobrą książką – wydanie z 21/10/2018

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz