Agnieszka Haska „Hańba!. Opowieść o polskiej zdradzie” (recenzja)

fot. Maciej Januchowski

Kim jest zdrajca? Dlaczego opowieści o zdrajcach i kolaborantach są zwykle silniej zakorzenione w świadomości Polaków niż mity o bohaterach i wybawcach? Odpowiedzi na te pytania udziale autorka.

Agnieszka Haska na podstawie licznych i różnorodnych źródeł rekonstruuje pojęcie zdrady od XVIII wieku do dziś, pokazując, jaką rolę pełni zdrada w polskiej kulturze i historii. Jej książka to fascynująca wyprawa w przeszłość, pozwalająca odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w XXI wieku wciąż oskarżamy się o zdradę i dlaczego jesteśmy tak bardzo wobec siebie nieufni.

Zdecydowanie jest to pozycja dla wymagającego czytelnika. Samo wyjaśnienie pojęcia zdrady jest bardzo obszernie wyjaśnione, nawet pod względem językowym. Książka nie należy do tych z gatunków „łatwych i przyjemnych na udany wieczór”. Jednak warto docenić autorkę za bogaty dobór źródeł. To pokazuje niezwykłą, mrówczą pracę jaką wykonała Haska. „Hańba! Opowieść o polskiej zdradzie” to również fascynujący obraz Polski i Polaków w okupowanym kraju. Szczególnie ukazanie zdrajcy od strony kodeksów moralnych.

Haska w książce pokazuje również, że dla jednych zdrajca może nie być nim dla innych. Wszystko zależy od tego kto i jak głośno w tym temacie krzyczy. To też pokazanie to, że mamy problem z figurą zdrady i skutecznie jej nadużywamy.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz