Chris Cleave „Dzielnym będzie przebaczone” (recenzja)
To propozycja dzięki której przenosimy się do czasu, kiedy wybucha II Wojna Światowa. Mary North odkłada ukończenie edukacji na później, przyjeżdża do siedziby War Office i zgłasza się na ochotnika, by służyć ojczyźnie. Bystra i odważna Mary jest przekonana, że będzie świetnym szpiegiem. Gdy, ku swojemu zaskoczeniu, zostaje nauczycielką, decyduje się walczyć z uprzedzeniami, by chronić dzieci, o których istnieniu społeczeństwo chętnie by zapomniało. Dziewczyna niedługo później poznaje Toma, który postanowił odpuścić sobie wojnę i Alistaira, który z kolei zgłosił się do wojska. Pomiędzy tym ostatnim a Mary rodzi się miłość. Wszyscy doskonale wiemy jak wyglądał ówczesny świat. Najprościej mówiąc – łatwo o chwile szczęścia w tamtym czasie nie było. Bohaterowie będą musieli zasmakować przemocy, namiętności, przyjaźni i zdrady. Dla dwójki z nich miłość będzie równie ważna co wojna. To bardzo trudne do pogodzenia.
Choć mój opis sugeruje raczej trudną lekturę, to wcale tak nie jest. Trudno ją określić mi jednym słowem. W książce „Dzielnym będzie przebaczone” historia bohaterów została opisana w sposób zabawny, ale i przejmujący. To co trzeba oddać autorowi, to nie tylko dobrze opisana część historyczna, ale przede wszystkim wpisana w nią fabuła miłości. Dzięki temu poza pokazaniem wielkiego tragizmu związanego z II Wojną Światową pokazana została też słabość ludzi, którzy pozwolili sobie na chwilę szczęścia. Używam słowa „słabość” w odniesieniu do realiów, a nie człowieczeństwa.
Z jednej strony Chris Cleave pokazuje w swojej książce słabość swoich bohaterów, a z drugiej ich wielką odwagę, siłę ducha i waleczność. Nie oszczędza im bólu, który czasami znoszą bardzo trudno. Ten miks uczuć powoduje, że ciężko jest się oderwać od fabuły. Niewątpliwie jest to jedna z lepszych książek osadzonych w czasie wojny i mówiąca jednocześnie o sile uczucia łączącego ze sobą ludzi, która pojawiła się w tym roku na polskim rynku wydawniczym. Uczucia na wielu płaszczyznach. Nie tylko miłości, ale i przyjaźni.