Aleksandra Zielińska „Sorge”

fot. Maciej Januchowski

Nowa i niezwykle osobista powieść jednej z najbardziej utalentowanych autorek młodego pokolenia. Mowa o książce „Sorge” Aleksandry Zielińskiej.

Akcja dzieje się we wczesnych latach dwutysięcznych w małej miejscowości Sorge na Lubelszczyźnie. Główna bohaterka rozpoczyna pracę w szkole podstawowej. Jej ojciec otrzymuje zlecenie odnowienia starego dworku, który należał do rodziny Czyżewskich – wymordowanej przez Niemców w trakcie drugiej wojny światowej. Pod koniec roku szkolnego dochodzi do tragedii – podczas wyjazdu na wycieczkę do Niemiec w wypadku giną wszyscy uczniowie szóstej klasy szkoły w Sorge. Nauczycielka zostaje naznaczona przez lokalną społeczność jako ta, która przeżyła. Zjawisko utraty całego pokolenia dzieci i brutalną śmierć członków rodu Czyżewskich łączy coraz więcej podobieństw…

Sorge to książka o stracie i żałobie, zarówno po zmarłych, jak i żywych. Nie ma tu spektakularnych zwrotów akcji i wartkich wątków. To zdecydowanie emocje i zmiana, przemijanie i kobiecość dominują w tej książce. Zielińska pokazuje nam świat, którego na co dzień nie dostrzegamy lub dostrzegać nie chcemy.

Sorge to po niemiecku Boża Wola. Ta miejscowość w książce okryta jest wieczną żałobą. To również symbol nieszczęść. Tych wielkich i tych małych.

To zdecydowanie pozycja dla kogoś, kto ceni sobie dobre, dojrzałe, wartościowe historie. Bez dwóch zdań mówiące o najbardziej intymnych sferach ludzkiego życia i bytu.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz