Evelyne Brisou-Pellen – seria dla młodzieży „Dwór”

fot. Maciej Januchowski

Na polskim rynku wydawniczym jest dostępna seria dla młodzieży pod tytułem „Dwór”. Mi udało się zapoznać z dwoma pierwszymi tomami czyli „Liam i mapa wieczności” oraz „Clea i wrota do świata duchów”. To seria o charakterze kryminalno-fantastycznym.

Pierwsza seria rozpoczyna się tak:

Po długiej chorobie piętnastoletni Liam zostaje wysłany do sanatorium na odludziu. Tam odkrywa, że miejsce to jest więcej niż dziwne – tajne pomieszczenia, dziwni lokatorzy, podejrzane hałasy dobywające się z piwnic. Dwór skrywa pewną mroczną tajemnicę, a nastolatek próbuje zrozumieć, dokąd tak naprawdę trafił i odkrywa mapę wieczności…
Znieruchomiałem na chwilę, później energicznie wstałem, żeby dokładnie obejrzeć pokój. Nie było lampy, ani przy łóżku, ani na biurku. Same świeczki! Szybko i dokładnie przyjrzałem się ścianom, nawet za meblami. Nie mogłem w to uwierzyć: żadnego gniazdka ani wyłącznika! Chyba mi się to śniło… tu nie było prądu!”

Z kolei drugi tom rozpoczyna się tak:

Clea przywołuje szczątki wspomnień, wciąż próbuje uporządkować migawki związane z jej porwaniem. Dziewczyna boi się przerwać zasłonę mroku, a jednocześnie chce poznać prawdę. Liam pomaga przyjaciółce, cierpliwie mobilizuje ją do odkopywania w pamięci najtrudniejszych i wypartych wspomnień. Ostatecznie to on oswoił dziewczynę, zupełnie jak Mały Książę lisa i czuje się za nią odpowiedzialny. Dokąd może zawieść chęć naprawienia własnego życia? Z poddasza dochodzą niepokojące dźwięki. Szare duchy z piwnicy tylko czyhają na najmniejszą okazję, by zdobyć dusze mieszkańców dworu i nawiedzać żywych. Co zatem skrywa poddasze? Nie do końca wiadomo, jaka jest struktura dworu, co jeszcze kryje, jakie prawa rządzą tą budowlą i czy są niezmienne. Jest też we dworze co najmniej jedna osoba, która ma problemy z odtworzeniem swojej przeszłości albo coś ukrywa…

Trzeba przyznać, że lektura jest ciekawa. Z resztą wystarczy spojrzeć na Francję, ojczyznę autorki, gdzie jej książki są bestsellerami. A sukces sprzedażowy jednak ma duże znaczenie w kwestii rekomendacji. We Francji seria „Dwór” polecana jest dla czytelników od 9 roku życia, w Polsce od dwunastego.

W serii znajdziecie wiele odniesień do historii i kultury. Również wielu bohaterów jest inspirowanych prawdziwymi osobami. Autorka świetnie poprowadziła fabułę. Jej zagadkowość trzyma w napięciu i powoduje, że czeka się na finał historii. Ilość zagadek tylko potęguje pragnienie poznania na nie odpowiedzi.

Mimo, że seria „Dwór” kierowana jest do młodych czytelników, to równie dobrze starsi odbiorcy mogą po nią sięgnąć i się nie zawiodą. Seria będzie długa, więc to idealna propozycja dla tych, którzy na dłuższy czas chcą zostać przy jednym gatunku. Dla dorosłych może to być nieco lżejsza wersja kryminalno-fantastycznych historii, jednak myślę, że nadal sprawiająca wiele przyjemności.

Seria została omówiona w audycji: Weekend z dobrą książką – wydanie z 28/10/2018

Może ci się spodobać również Więcej od autora

zostaw komentarz